Koło Edukacji Regionalnej zostało utworzone w roku szkolnym 2020/2021 w ramach innowacji pedagogicznej „Bądź twórczy-pogłębiaj i popularyzuj wiedzę o Polesiu Lubelskim”.
Warunkiem innowacji jest spełnienie podstawowych kryteriów innowacyjności (m.in. pionierstwo, wyjście poza ramy obowiązującego systemu edukacji). Cel innowacyjny został osiągnięty poprzez aktywizowanie wychowanków do pracy w Kole Edukacji Regionalnej i prowadzenie działań mających na celu poszerzanie i popularyzowanie wiedzy o regionie we współpracy z Lasami Państwowymi.
Działania nauczyciela – autora innowacji pedagogicznej Marty Uźniak koncentrują się na wykorzystaniu posiadanych uprawnień przewodnika turystycznego terenowego po Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim oraz przekazywaniu uczniom wiedzy i umiejętności podczas zajęć w plenerze. Jednym z elementów innowacji jest edukacja leśna. Młodzi aktywiści zaprojektowali kostium promocyjny Rysia, celem uatrakcyjnienia wspólne spędzanego czasu na łonie natury oraz prowadzenia różnorodnych akcji i konkursów na rzecz promocji regionu. Koła uzyskało wsparcie finansowe na działalność innowacyjną od Lasów Państwowych Nadleśnictwa Sobibór i Lasów Państwowych Nadleśnictwa Parczew.
Dzięki finansowemu wsparciu Nadleśnictwa Sobibór został wydany również kalendarz na rok 2023. Znalazły się w nim fotografie wykonane przez członków Koła podczas regionalnych wycieczek tematycznych. Zamieszczone zostały w nim także prace plastyczne, na których młodzież przedstawiła atrakcyjne trasy turystyczne. Plakaty wyróżnione były
w konkursach organizowanych przez Koło we współpracy z Nadleśnictwem Sobibór
i Nadleśnictwem Parczew. Poszczególne kartki kalendarza podkreślają piękno krajobrazu Polesia Lubelskiego. Kalendarz jest elementem promocji regionu.
Portfolio innowacyjnego programu każdego roku szkolnego prowadzone jest w postaci:
– strony Facebook Koło Edukacji Regionalnej
– tablicy wirtualnej: https://pl.padlet.com/martauzniaksosw/jfsynpy0s2w19rei
- Do zadań Koła Edukacji Regionalnej należy również współpraca z Odziałem Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża Włodawa.
- Rozwijane są kompetencje społeczne uczniów poprzez aktywny wolontariat.