ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU


  • CHROŃ SWOJĄ PRYWATNOŚĆ

Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w internecie. Ktoś, kto podaje się za Twojego rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy. Spotkania z osobami poznanymi w sieci mogą być niebezpieczne! O każdej otrzymanej propozycji spotkania poinformuj rodziców.

  • MÓW, JEŚLI COŚ JEST NIE TAK

Rozmawiaj z rodzicami o internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz. Kiedy coś lub ktoś w internecie Cię przestraszy, jeżeli otrzymałeś wulgarną lub krępującą wiadomość, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

  • ZDJĘCIA W SIECI

Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. W przeciwnym razie może zobaczyć Twoje zdjęcia osoba, która zechce wykorzystać je, by Cię ośmieszyć lub skrzywdzić. Jeśli chcesz nagrać film lub zrobić komuś zdjęcie, zawsze zapytaj tę osobę o pozwolenie. Nie można nagrywać ani fotografować osób, które sobie tego nie życzą. Nie przenoś konfliktów do sieci. Nie umieszczaj w internecie obraźliwych ani ośmieszających filmików. Możesz nimi wyrządzić komuś prawdziwą krzywdę. Szanuj innych internautów.

  •  OSTROŻNE ZAKUPY

Jeżeli chcesz coś kupić w internecie, poproś o pomoc rodziców. Nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców. Korzystając z aplikacji mobilnych, uważaj na mikropłatności. Niektóre z aplikacji, choć początkowo bezpłatne, posiadają możliwość zakupów wewnątrz aplikacji. Informacja o tzw. mikropłatnościach czy zakupach w aplikacji zazwyczaj znajduje się obok ikony danej aplikacji w sklepie mobilnym.

  • ZABEZPIECZ SWOJE URZĄDZENIE

W sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić Twój tablet czy komputer. Czy masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe? Jeżeli nie, porozmawiaj o tym z rodzicami. Wspólnie wybierzecie i zainstalujecie odpowiedni program. Uważaj na e-maile od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesyłanych przez obcą osobę. Mogą one zawierać na przykład wirusy.

  • KORZYSTAJ Z UMIEREM Z INTERNETU

Zbyt długie korzystanie z internetu może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty z kolegami. Nie spędzaj całego wolnego czasu w inernecie. Ustal sobie limit czasu, który spędzasz w sieci i staraj się go nie przekraczać. Nie wykorzystuj internetu tylko do rozrywki, poszukaj interesujących stron, dzięki którym będziesz mógł rozwijać swoje zainteresowania.