Chrzest Polski
16 kwietnia 2023
Rajd rowerowy pod hasłem „Wesoła wiosna z rowerem”
20 kwietnia 2023

Dzień Ziemi pod hasłem ogólnopolskiej akcji „Łączą nas drzewa”

Dnia 18 kwietnia w naszym Ośrodku odbyła się akademia związana z Dniem Ziemi pod hasłem ogólnopolskiej akcji „Łączą nas drzewa” Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz  Lasów Państwowych. Akcja jednoczy wszystkich wokół lasu, ponieważ to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.

Oficjalną cześć wydarzenia rozpoczął Dyrektor Ośrodka Piotr Huczuk, przywitał zaproszonych gości: Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Sobibór Dariusza Filipczaka i Starostę Powiatu Włodawskiego Andrzeja Romańczuka.

Nadleśnictwo Sobibór od wielu lat współpracuje z Ośrodkiem, pomaga w organizacji wielu przedsięwzięć edukacyjnych, wspiera innowacyjne inicjatywy młodzieży.  Tego dnia Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Sobibór Dariusz Filipczak przekazali sprzęt rehabilitacyjny, sfinansowany za kwotę 2500 zł.

Wydarzenie uświetniła piosenka ekologiczna w wykonaniu szkolnego zespołu G-dur. Został rozstrzygnięty również konkurs na plakat „Turysto nie zaśmiecaj lasu”. Konkurs zorganizowany przez Szkolne Koło Edukacji Regionalnej prowadzone pod kierunkiem Marty Uźniak. Patronat nad konkursem objął Wiceminister Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski. Laureaci otrzymali  nagrody ufundowane przez Lasy Państwowe Nadleśnictwo Sobibór. Celem konkursu było kształtowanie postaw odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze oraz zachęcanie do aktywności na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej przyrody naszych lasów. Lasy są jednym z najchętniej wybieranych miejsc na spacery i spędzanie wolnego czasu. Wykonane prace przedstawiają współczesne zagrożenia lasów tj. śmieci i dzikie wysypiska.

W kategorii szkoły podstawowe:

I miejsce – Kuba Labbe

II miejsce – Amelia Mendel

III miejsce- Michał Kowalczuk

W kategorii szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce – Natalia Kowalczyk

II miejsce – Aleksandra Potapczuk

III miejsce- Dawid Juchimiuk

wyróżnienia:

Dawid Oleksiuk

Nikola Jaworska

Amelia Szeliga

Julia Czapska

Martyna Pawlik

Gabriela Stupnicka

Kolejna cześć wydarzenia przeniosła się na teren Nadleśnictwa Sobibór. W miejscowości Okuninka członkowie Szkolnego Koła Edukacji Regionalnej wraz z leśnikami, uczniami innych szkół, przedstawicielami służb mundurowych, samorządowcami oraz Wiceministrem Sprawiedliwości posadzili nowy las w ramach akcji: „Łączą nas drzewa na Lubelszczyźnie”.