Przedświąteczna zbiórka żywności w ramach ogólnopolskiego programu PCK
12 grudnia 2018
Odebrał odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III stopnia
1 kwietnia 2019

„100 dobrych uczynków z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża”

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie wykazali się godną uwagi inicjatywą podczas organizacji obchodów 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. 18 styczniabr. członkowie Szkolnego Koła PCK przeprowadzili akcję „100 dobrych uczynków z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża”. Podarowano 100 pierników z logo organizacji
w społeczności szkolnej i lokalnej.

Polski Czerwony Krzyż to najstarsza organizacja humanitarna, która jest częścią Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. PCK powstał tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Nieprzerwanie od 100 lat niesie pomoc potrzebującym. Zaczynał od opieki nad chorymi i rannymi w powstaniu wielkopolskim i powstaniach śląskich.Do licznych podejmowanych przez niego działań należą: udzielanie pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomoc socjalna, nauka pierwszej pomocy, propagowanie idei honorowego krwiodawstwa, prozdrowotna edukacja dzieci i młodzieży oraz edukacja w zakresie międzynarodowego prawa humanitarnego. Umieszczony na białym tle czerwony krzyż występujący w połączeniu z nazwą „Polski Czerwony Krzyż” jest symbolem organizacji.Pierniczki z logo organizacji trafiły m.in. do Starosty Powiatu Włodawskiego-Andrzeja Romańczuka, Burmistrza Miasta Włodawa-Wiesława Muszyńskiego, Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie-Ireny Dejer oraz do całego zespołu pogotowia ratunkowego, wszystkich wolontariuszy PCK,nauczycieli, rodziców.Piękne przedsięwzięcie, które upamiętniło działający od stu lat PCK. Warto podkreślić, że członkowie koła uczestniczą w wielu akcjach i programach PCK, które sprzyjają rozwijaniu kompetencji społecznych wychowanków. Młodym aktywistom przewodzili: Marta Uźniak (opiekun koła PCK w SOSW Włodawa), Magdalena Gryglicka (kierownik Biura PCK) i Tomasz Orzeszko (członek Zarządu PCK).