Dzień Patrona
3 czerwca 2018
Bezpieczne wakacje
26 czerwca 2018

Pielgrzymka Niepokalanów – Licheń – Gniezno – Poznań

W dniach 21-25.05.2018r wychowankowie Ośrodka uczestniczyli w pielgrzymce trasą Niepokalanów, Licheń, Gniezno i Poznań. Organizatorem był ks. Krzysztof Zawadzki-wikariusz parafii NSJ we Włodawie.  Wyjazd był formą dziękczynienia za wszelkie łaski i okazją, aby prosić Boga przez wstawiennictwo Maryi o błogosławieństwo na czas nauki.

Nasi młodzi pielgrzymi przybywając do Niepokalanowa zwiedzili dwa sanktuaria ogólnopolskie – bazylikę NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i kaplicę św. Maksymiliana. Mieli możliwość obejrzeć muzeum św. Maksymiliana Kolbe oraz unikatowe przedstawienie: Panoramę Tysiąclecia.

W wyjątkowo pięknej aurze zwiedzano Licheń. Przewodnim punktem programu była Bazylika Matki Bożej Bolesnej, która jest największym kościołem w Polsce. W ołtarzu głównym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Licheńskiej. Czas wypełniony był modlitwą i śpiewem w intencjach, które każdy niósł  w swoim sercu. Młodzież uczestniczyła we mszy koncelebrowanej przez ks. Krzysztofa Zawadzkiego oraz dwukrotnie
w wieczornym Apelu Maryjnym. Niezwykłym przeżyciem była modlitwa różańcowa na Golgocie oraz w lesie grąblińskim. Grąblin, jako miejsce objawień był obowiązkowym przystankiem na odbycie drogi krzyżowej.  Ponadto uczestnicy pielgrzymki mieli także możliwość zwiedzenia apartamentów papieskich, czyli pokoi, przygotowanych na czas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II. Wjechali także na wieżę Bazyliki, która stanowi niezwykły punkt widokowy.

Przyjazd do Gniezna i Biskupina było niezwykłą, pasjonującą przygodą, która tchnęła atmosferą dawnych czasów. Zwiedzano Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, w tym: rekonstrukcje obozowiska łowców epoki kamienia, osady pierwszych rolników, osady obronnej ludności kultury łużyckiej i wioski wczesnopiastowskiej. Natomiast Gniezno to pierwsza stolica Polski. W pierwszej kolejności zwiedzono tam Wzgórze Lecha. Mieści się na nim Katedra Gnieźnieńska, w której spoczywają relikwie św. Wojciecha-patrona Polski.

Ostatni dzień pielgrzymki spędzono w Poznaniu. Przewodnik w niezwykle interesujący sposób oprowadził wychowanków po katedrze poznańskiej oraz Starym Rynku. Wielkie wrażenie na uczestnikach zrobił Ratusz i koziołki, które o godzinie 12.00 bodą się 12 razy. Wzrok przykuł także Pałac Mielżyńskich oraz Działyńskich. Nie mogło także zabraknąć mszy w Bazylice Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny
i św. Stanisława Biskupa. Podsumowaniem dnia był pobyt nad przepięknym jeziorem Maltańskim i przejazd kolejką parkową Maltanką.  Młodzi pielgrzymi do domów wrócili pełni wiary i nowych przeżyć duchowych.