Koło teatralne „Świetliki”

Koło teatralne „Świetliki”

Koło teatralne „Świetliki” działa w ramach zajęć prowadzonych w Internacie i skupia wszystkich chętnych wychowanków. Głównym celem zajęć teatralnych jest tworzenie możliwości do rozwoju zdolności artystycznych wychowanków. Udział w przedstawieniach dostarcza bogatych przeżyć estetycznych, kształci zmysły, wyobraźnię i intelekt, korzystnie wpływa na rozwój mowy, pobudza twórczą aktywność. Bycie aktorem dowartościowuje, ośmiela, podnosi wiarę we własne siły. Zajęcia teatralne umożliwiają wyładowanie energii. Udział w spektaklu pozwala także na przeżycie sukcesu. Wychowankowie, na miarę swoich możliwości, pomagają w wykonywaniu dekoracji i rekwizytów, co stanowi dobrą okazję do ćwiczenia sprawności manualnych. Uczą się również współpracy, działania w zespole oraz pełnienia określonych ról. Od samego początku istnienia, „Świetliki” zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach i przeglądach międzyszkolnych, na szczeblu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

Najważniejsze osiągnięcia:
  • I miejsce w Międzyszkolnym Przeglądzie Kolęd, Pastorałek oraz Jasełek w Krasnymstawie 2009r.
  • Wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „BUZIAK” w Tomaszowie Lubelskim 2010r. i 2012r.
  • I miejsce w konkursie „Jestem bezpieczny” zorganizowany przez SOSW w Chełmie 2010r.
  • I miejsce na Plenerowym Przeglądzie Teatralnym w Firleju 2011r.
  • I miejsce na Spotkaniu Integracyjnym „Podaruj innym siebie” w Chełmie 2011r.
  • Wyróżnienie w Powiatowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Hańsku 2013 r. i 2014 r.
  • Wyróżnienie w VI Międzyszkolnym Przeglądzie Twórczości Artystycznej „Spotkajmy się” w Międzyrzecu Podlaskim 2013r.
  • I miejsce na XX Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Krasnymstawie 2014 r.
  • III miejsce w konkursie „Ja też MAM TALENT” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych i Poszkodowanych oraz Urząd Miasta we Włodawie 2014 r.


Dotychczas przygotowane przedstawienia: jasełka „Świeć gwiazdeczko”, „Czerwony Kapturek”, „Smok Wawelski”, „Dzień z życia biedronki”, „Złodziej”, „Rzepka”, „Papierosy to szkodliwce”, „Żywot ucznia poczciwego”, „Kopciuszek”, „Szkoła pełna zdrowia”, „Cztery słonie”, „O Rycerzu Włodzimierzu, który przyszedł, zobaczył i został”, „Brzydkie Kaczątko”, „Kołysała mama smoka”, „Słowik”.