Międzynarodowy Dzień Jeża
Święto Odzyskania Niepodległości
16 listopada 2023

Edukacja regionalna i leśna w Nadleśnictwie Sobibór

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie dnia 08.11.2023 r. odwiedzili siedzibę Nadleśnictwa Sobibór.  Celem wycieczki była edukacja regionalna i leśna w ramach innowacji pedagogicznej „Bądź twórczy-pogłębiaj i popularyzuj wiedzę o Polesiu Lubelskim”, realizowanej pod kierunkiem Marty Uźniak.

Zajęcia merytoryczno – warsztatowe na ścieżce „Leśny Skrzat” przeprowadziła pani Justyna Prędkiewicz – Specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Sobibór. Młodzież pogłębiała wiedzę o zrównoważonej gospodarce leśnej i pracy leśnika. Środowisko naturalne było jednocześnie środkiem dydaktycznym oraz źródłem wielu zagadek leśnych. Uczniowie uświadomili sobie wartość lokalnego dziedzictwa przyrodniczego. Las jest znakomitą przestrzenią do wypoczynku, edukacji i turystyki. Omówione zostały  korzyści płynące z przebywania w lesie, w tym walory sensoryczne.  Ruch na świeżym powietrzu, w jedynym w swoim rodzaju leśnym mikroklimacie, wdychanie lotnych sosnowych olejków eterycznych oraz słuchanie śpiewu ptaków aktywizuje i koi wszystkie zmysły. Uczniowie z radością zdobywali umiejętności i wiedzę w oparciu o poszanowanie otaczającego środowiska przyrodniczego.

Dzięki wsparciu Nadleśniczego Nadleśnictwa Sobibór Dariusza Filipczaka grupa otrzymała również materiały dydaktyczne Lasów Państwowych do  dalszej edukacji leśnej dzieci i młodzieży.