Ogólnopolski Dzień Tornistra

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”
23 września 2018
Konkurs plastyczny „Ojczyzna pędzlem malowana”
10 października 2018

Ogólnopolski Dzień Tornistra

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włodawie, w związku z trwającą współpracą pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej i Głównym Inspektorem Sanitarnym na rzecz rozwoju edukacji zdrowotnej w środowisku szkolnym, uprzejmie informuję, że 1 października został ogłoszony przez Panią Annę Zalewską Ministra Edukacji Narodowej – Ogólnopolskim Dniem Tornistra. Celem wydarzenia jest edukacja prozdrowotna ukierunkowana na profilaktykę wad postawy.

Jednym z warunków właściwego i normalnego rozwoju fizycznego dziecka jest kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Złe nawyki związane z noszeniem zbyt dużego obciążenia na plecach oraz utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała, mogą przyczynić się do bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc i nieprawidłowej statyki ciała, a w efekcie doprowadzić do poważnych schorzeń ortopedycznych i neurologicznych.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała ucznia.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o rozpowszechnienie powyższych informacji w środowisku szkolnym, ze szczególnym zwróceniem uwagi rodzicom, opiekunom dzieci, nauczycielom oraz pielęgniarkom i higienistkom szkolnym dotyczącej prawidłowej wagi tornistra ucznia. W tym celu mogą być pomocne materiały graficzne załączone do niniejszego pisma.

Nadmieniam, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2012 w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003r. Nr 6, poz. 69  z późn. zm.), dyrektor powinien zapewnić wszystkim uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole, a także zapewnić możliwość pozostawiania części podręczników i przyborów szkolnych w placówce.